W czasie pandemii koronawirusa
odpowiednia dezynfekcja pomieszczeń użyteczności publicznych stała się podstawą. Dbamy tym nie tylko o czystość, ale również zapobiegamy rozwojowi bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Alternatywą dla zwykłej dezynfekcji jest
ozonowanie pomieszczeń, które jest metodą zdecydowanie bardziej efektywną i szybszą. W tym artykule odpowiemy przede wszystkim na dwa pytania: dlaczego warto zdecydować się na tę usługę oraz opiszemy krok po kroku,
jak odbywa się czynność ozonowania pomieszczeń. Zapraszamy do przeczytania!
Dlaczego warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia?
Po pierwsze, bo to zawsze najważniejsza kwestia:
ozonowanie nie zagraża ani życiu, ani zdrowiu człowieka. Nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pozwala to na stosowanie tej metody dezynfekcji w pomieszczeniach, w których przebywają na co dzień alergicy, dzieci czy pacjenci z innymi schorzeniami.
Ozonowanie pomieszczeń ma za zadanie przede wszystkim chronienie przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów, które wywołują choroby. Stąd ozonowanie pomieszczeń świetnie sprawdza się w pomieszczeniach szpitalnych, gabinetach lekarskich, przedszkolach czy hotelach. Co więcej, ozon można wykorzystywać do
dezynfekcji sprzętu, który znajduje się w szpitalu. Warto również dodać, że ozon ma silne działanie biobójcze!
Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?
Koszt takiej usługi zależy od powierzchni pomieszczenia, dlatego zapraszamy do kontaktu i omówienia wszelkich szczegółów.
Jak wygląda właściwie przeprowadzony proces ozonowania pomieszczeń? Krok po kroku.
Każdy proces można podzielić na etapy, bez względu na jego trudność czy formę. Ozonowanie pomieszczeń nie jest skomplikowane, ale trzeba zachować pewne środki ostrożności, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami. Od czego należy zacząć?Etap pierwszy:
Na początku musimy przygotować pomieszczenie, które będzie ozonowane. Nie mogą się w nim znajdować ludzie, zwierzęta ani rośliny. Radzimy również wynieść wszelkie obrazy, a miejsca wentylacyjne powinny zostać uszczelnione na czas ozonowania. Jeżeli chcemy czuć się pewnie, możemy profilaktycznie zabezpieczyć sprzęt elektroniczny folią. Na drzwiach powinna zawisnąć informacja o przeprowadzanej dezynfekcji, aby nikt postronny nie narażał się na negatywne skutki.Etap drugi:
Po odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przechodzimy do głównego punktu usługi. Ustawiamy i uruchamiamy generator ozonu. Nie stawiamy go na podłodze, tylko na podwyższeniu. Sprawdzi się krzesło albo stół. Po włączeniu urządzenia, opuszczamy pomieszczenie.Etap trzeci:
Monitorujemy proces, który odbywa się w danym pomieszczeniu. Wiąże się to ze sprawdzeniem, czy stężenie ozonu jest właściwe. Powinny odbyć się dwie kontrole: po 20 minutach od rozpoczęcia i po godzinie.Etap czwarty:
Jesteśmy już na finiszu. Wyłączamy generator i czekamy 30 minut, aby w pełni wykorzystać działanie ozonu. Następnie powinno odbyć się obowiązkowe wietrzenie pomieszczenia. Po 30 minutach stężenie powinno wynosić 0,1 ppm, a więc w pełni bezpieczne dla człowieka.Jak widzicie, proces ten jest niezwykle łatwy i nie wymaga wielogodzinnych przygotowań!