Domowe sposoby na roztocza – co po ozonowaniu i dezynfekcji?
W celu jak najdłuższego podtrzymania efektów dezynfekcji pomieszczeń i przeciwdziałaniu ponownego namnażania się roztoczy, warto jest przestrzegać poniższych zasad:
Regularne sprzątanie mieszkania
Roztocza żyją w kurzu domowym. W największej ilości znajdują się m.in. w pościeli, materacach, ręcznikach, meblach tapicerowanych, dywanach i pluszowych zabawkach. Jeśli chcesz przeciwdziałać namnażaniu się roztoczy w swoim domu, dbaj o regularne sprzątanie. Dotyczy to w szczególności odkurzania i czyszczenia na mokro – mycia podłóg i przecierania mebli wilgotną ściereczką. Korzystaj z odkurzacza z filtrem HEPA, który zatrzymuje cząsteczki stałe.
Zrezygnowanie z tzw. „zbieraczy kurzu”
Jeżeli masz taką możliwość, lepiej pozbądź się grubych dywanów i zasłon ze swojego domu. To tylko dodatkowe elementy, które będą wymagały dokładnego odkurzania i prania w przyszłości. Stanowią idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Szczególnie niepraktyczne są dywany o długim włosiu, które jest trudniejsze do odkurzania.
Pranie w wyższej temperaturze
Temperatura odpowiednia dla życia roztoczy to ok. 20°C. Pajęczaki źle tolerują zarówno mróz, jak i gorąco, jednak to wysoka temperatura niszczy je szybciej. Warto skorzystać z tej właściwości podczas regularnego prania tkanin. Jeżeli chcesz skutecznie przeciwdziałać roztoczom w swoim mieszkaniu, pierz pościel i ręczniki przynajmniej raz w tygodniu. Mikroorganizmy giną w temperaturze co najmniej 60°C.
Korzystanie z antyroztoczowych pokrowców na materace i poduszki
Osoby uczulone na roztocza powinny wyposażyć się w odpowiednie akcesoria domowe, takie jak antyroztoczowe pokrowce na materace i poduszki. Dzięki specjalnym włóknom przeciwdziałają wnikaniu martwego naskórka i mikroorganizmów w głąb tkaniny. Ułatwiają regularne pranie dzięki odporności na wysoką temperaturę i szybkim schnięciu.
Przeciwdziałanie wilgoci w mieszkaniu
Idealne warunki do szybkiego namnażania się roztoczy stwarza ciepłe, wilgotne powietrze. Z tego względu warto dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, choćby poprzez ich regularne wietrzenie. Staraj się utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 50%. Zadanie to ułatwiają specjalne osuszacze powietrza lub klimatyzatory domowe.
Dbanie o wymianę lub czyszczenie filtrów
Osoby doświadczające objawów alergii na roztocza powinny pamiętać, by regularnie wymieniać filtry w urządzeniach domowych, takich jak klimatyzator, oczyszczacz powietrza czy odkurzacz. Zatrzymują one szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia i alergeny. Dzięki temu mniej mikroorganizmów przenika do powietrza, a same urządzenia działają sprawniej i wydłuża się ich żywotność.
Stosowanie preparatów na roztocza
W sklepach znajdziesz specjalne spraye, które zawierają składniki neutralizujące alergeny domowe, także roztocza. Zawierają m.in. alkohol etylowy, ocet, sodę oczyszczoną, wodę destylowaną oraz olejki eteryczne. Możesz spryskiwać nimi newralgiczne miejsca w domu, np. meble tapicerowane, dywany albo legowiska zwierząt. Nadają się do stosowania raz na kilka miesięcy.