Przedszkola, szkoły, urzędy, zakłady pracy… Miejsc, które korzystają z możliwości, jakie daje dezynfekcja, jest coraz więcej. Nikogo to jednak nie dziwi, bo trwająca już prawie 2 lata pandemia zmieniła nasze myślenie o higienie w przestrzeni publicznej. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, na czym właściwie polega i jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń.
Dezynfekcja pomieszczeń – na czym polega i jakie są jej warianty?
Aby zrozumieć, jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia, trzeba najpierw uświadomić sobie, jaki jest jej cel i jakie możliwości dezynfekcji mamy do wyboru. Przebieg prac specjalistów zależy bowiem nie tylko od rodzaju czy wielkości pomieszczenia, w którym pracują. Pod tym względem najważniejsza jest technika dezynfekcji, na którą zdecyduje się klient.
Wyróżniamy aż 3 rodzaje metod dezynfekcji:
- chemiczną,
- fizyczną,
- termiczno-chemiczną.
Część z nich wykorzystuje się na co dzień, inne wymagają specjalistycznego sprzętu. Przykładem dezynfekcji chemicznej, którą wykorzystujemy w codziennym życiu, jest np. czyszczenie dłoni za pomocą preparatów opartych na alkoholu. Natomiast powszechnymi technikami dezynfekcji fizycznej z użyciem profesjonalnych urządzeń są: sterylizacja parą wodną i czyszczenie promieniami UV.
W sytuacji, gdy zależy nam na dokładnym pozbyciu się drobnoustrojów, warto sięgnąć po najsilniejszą, a jednocześnie najbezpieczniejszą, spośród metod dezynfekcji. Jest nią ozonowanie.
Technologia ozonowania pozwala nie tylko na pozbycie się grzybów, roztoczy czy bakterii. Badania potwierdziły, że jest skuteczna także w zabijaniu wirusa SARS-CoV-19. Co więcej, ozon nie odkłada się w tkankach, wodzie ani w glebie. Oznacza to, że jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia i nietoksyczny dla środowiska.
Jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonu?
No dobrze, wiemy już, z jakimi rodzajami dezynfekcji możemy się spotkać. Wybraliśmy rekomendowaną metodę, czyli ozonowanie. Za chwilę profesjonaliści przystąpią do pracy. Czego możemy się wtedy spodziewać?
- Po pierwsze, mierzenia pomieszczenia. To bardzo ważny krok, który pozwala na wyliczenie optymalnej ilości i mocy generatorów ozonu.
- Po drugie, rozmieszczenia punktów pomiarowych. Dzięki nim nie przekroczymy założonego stężenia ozonu, a cały proces zyska na bezpieczeństwie.
- W niektórych przypadkach konieczne będzie także otworzenie wszelkich szaf. Warto w tym miejscu dodać, że ozonowanie nie wpływa negatywnie na żadne sprzęty ani żywność. Dlatego jest wygodną formą dezynfekcji sklepów spożywczych bądź kuchni. Nie wymaga bowiem uciążliwego chowania rzeczy.
- Kolejnym krokiem będzie rozmieszczenie sprzętu ozonującego i szczelne zamknięcie pomieszczenia. Po tych działaniach można rozpocząć proces ozonowania. W trakcie pracy ozonatorów stężenie substancji czynnej będzie sprawdzane kilkukrotnie, by mieć pewność, że działanie jest skuteczne i bezpieczne.
- Ostatnim krokiem powinno być wietrzenie pomieszczenia przez około 30 minut.
Cały proces w zależności od wielkości ozonowanej przestrzeni będzie trwał od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Przed ponownym skorzystaniem z dezynfekowanej przestrzeni należy odczekać około dwie godziny.
Dezynfekcja pomieszczeń – efekty
Dzięki swoim właściwościom ozon zabija drobnoustroje takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Jednocześnie jest znacznie skuteczniejszy niż np. popularny chlor. Co więcej pozwala pozbyć się brzydkich zapachów. W przeciwieństwie do innych metod oczyszczania powietrza, ozonowanie nie maskuje brzydkich zapachów, ale zabija ich źródło. Efektem tego jest czysta, wolna od zarazków przestrzeń.