Chloramina T, czyli sól sodowa, to środek szeroko znany w dezynfekcji. W zależności od stężenia, jakie zastosujemy, może eliminować bakterie, grzyby, wirusy i inne mikroorganizmy. Jakie są właściwości tego środka chemicznego i jak należy go użyć do przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji?
Dezynfekcja - na czym polega?
Dezynfekcja to proces mający na celu redukcję lub całkowite wyeliminowanie drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Skuteczna
dezynfekcja to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich, sprawdzonych środków chemicznych, które mogą zahamować rozwój mikroorganizmów lub całkowicie je wyeliminować z dezynfekowanej powierzchni. Dezynfekcja jest kluczowym postępowaniem wszędzie tam, gdzie higiena jest czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie - służba zdrowia, higiena komunalna czy przemysł spożywczy.
Czym więc dezynfekować? Istnieje wiele środków chemicznych nadających się do sterylizacji. Najczęściej używanymi substancjami dezynfekcyjnymi są chloramina-T, alkohole, kwasy, związki zawierające chlor i wiele innych.
Chloramina T - co to za środek? Opis i charakterystyka
Chloramina - T to organiczny związek chemiczny stosowany powszechnie jako środek do dezynfekcji. Można go kupić w postaci krystalicznego proszku i białej lub jasnożółtej barwie.
Jakie są zalety chloraminy T? Przede wszystkim substancja ta jest niedroga i ma niską toksyczność, do tego świetnie działa jako łagodny środek utleniający i dezynfekujący. Poza tym sól sodowa jest bardzo łatwo dostępna i nie ma większych problemów z jej przechowywaniem. Może być stosowana do odkażania powierzchni i przedmiotów, które mają kontakt z żywnością.
Warto przy tym wiedzieć, że chloramina T, mimo wielu zalet, jest substancją palną, toksyczną dla środowiska i śmiertelną dla organizmów wodnych. Chloramina T może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt, dlatego ważne jest zapoznanie się z ulotką produktu i zachowanie ostrożności przy jej przechowywaniu. Chloraminę T należy przechowywać tylko w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w suchym i dobrze wentylowanym miejscu w temperaturze nie niższej niż -20 i nie wyższej niż +30 st C.
Jak chloramina T jest stosowana do dezynfekcji?
Chloramina T jest ceniona za swoje świetne właściwości dezynfekujące. Przy użyciu soli sodowej można pozbyć się bakterii, wirusów, grzybów, prątków i wielu innych drobnych organizmów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt.
Kto sięga po ten środek? Chloramina T jest stosowana w wielu branżach - przy jej użyciu odkaża i sterylizuje się różne powierzchnie płaskie obiektów medycznych i weterynaryjnych, ale także wodę pitną, gdy konieczne jest wyeliminowanie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, dlatego soli sodowej używa się do uzdatniania wody w studniach. Chloramina znajduje też zastosowanie w dezynfekcji miejsc publicznych, takich jak toalety, prysznice, baseny miejskie i inne miejsca wymagające skutecznej sterylizacji.
Jak prawidłowo użyć chloraminy T do dezynfekcji?
Chloraminę T, która ma postać proszku, należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody o temperaturze ok. 20-25 st C. To, ile proszku dodamy do wody zależy od tego, jaką powierzchnię chcemy wyczyścić za pomocą chloraminy i jakich efektów oczekujemy. Chloraminę stosuje się w stężeniu od 1%, tzn. mieszając 10g środka z 1l wody, aż do nawet 7% - 70g chloraminy T na 1l wody. Chloramina T jest środkiem bezpiecznym - pod warunkiem że zachowamy niezbędne środki ostrożności. Jeśli jednak od sterylności zależeć może zdrowie innych, warto powierzyć dezynfekcję w ręce wyspecjalizowanej kadry. Dezynfekcja Łódź Insieme Polska to połączenie wieloletniego doświadczenia, wiedzy i zasobów - zarówno pod względem sprzętu jak i odpowiednich produktów i środków chemicznych. Dzięki temu firma jest w stanie przeprowadzić dezynfekcję sklepów, hoteli, prywatnych mieszkań, piwnic i wielu innych pomieszczeń w szybki i efektywny sposób.