Ozonowanie pomieszczeń to jedna z wielu metod dezynfekcji. Jednocześnie najbardziej skuteczna i jedna z najbezpieczniejszych. W poniższym artykule wyjaśniamy, co stanowi o jej niezawodności.
Skuteczność ozonowania jest wynikiem właściwości samego ozonu. Jest on odmianą tlenu, która składa się z trzech, a nie dwóch atomów tego pierwiastka. Z tego powodu jego właściwości chemiczne są nieco inne niż zwykłego tlenu i możliwe jest wykorzystywanie go do dezynfekcji pomieszczeń czy wyjaławiania wody.
Wysokie stężenie ozonu, które wykorzystuje się podczas procesu ozonowania, efektywnie usuwa wszelkie drobnoustroje (bakterie, wirusy, roztocza, grzyby itp.) z całego pomieszczenia. Substancja ta jest silnie trująca, ale bardzo szybko się ulatnia. Dzięki temu wystarczy porządnie wywietrzyć ozonowaną przestrzeń i można z niej ponownie korzystać bez obaw o ryzyko zatrucia.
Ta metoda dezynfekcji jest równie skuteczna w dużych pomieszczeniach, np. w:
jak i w mniejszych, np. w lokalnych salonach usługowych czy mieszkaniach. W zależności od wielkości pomieszczenia, ozonatory działają z inną mocą. Dzięki temu ozonowanie sprawdzi się niezależnie od metrażu danego budynku.
Na pytanie o to, czy ozonowanie mieszkania jest skuteczne, nie można odpowiedzieć inaczej niż twierdząco. Świadczą o tym liczne dowody naukowe, popularność metody czy wreszcie rekomendacja Ministerstwa Zdrowia.
Ozonowanie od lat jest z sukcesem wykorzystywane do dezynfekcji takich miejsc jak szpitale, domy opieki, urzędy oraz szkoły. Efekty działania ozonu można bowiem dostrzec zarówno „pod mikroskopem” jak i z użyciem własnych zmysłów. W zainfekowanych bakteriami bądź grzybami pomieszczeniach często wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Ozon likwiduje jego źródło i uwalnia pomieszczenie od uciążliwej woni. Z łatwością pozbywa się lotnych cząsteczek przenoszących zapachy dymu papierosowego, spalenizny, zwierząt itp.
W przypadku, gdy chcemy pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wirusów, zmysłowe doświadczenie czystości nie jest mierzalne tak łatwo. W tym wypadku musimy zaufać nauce. Badania wykazują skuteczność ozonowania w zwalczaniu tego typu drobnoustrojów. Potwierdzono również, że dezynfekcja z użyciem ozonu wyjaławia pomieszczenie z wirusa powodującego COVID-19. Z tego powodu ozonowanie zostało uznane przez Ministerstwo Zdrowia za jeden ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Aby podkreślić skuteczność działania ozonu, warto zestawić go z innym powszechnie stosowanym środkiem dezynfekującym – chlorem. Ozon pozwala na 50 razy bardziej wydajną dezynfekcję. Z większością bakterii radzi sobie w przeciągu kilkunastu minut. Co ważne, nie pozostawia po nich żadnych substancji ubocznych.